Great Joint Dachshund Club 2010

Dachshund (Miniature Long Haired)

Judge: Mr Jeremy Goddard


BEST OF BREED :  HOLDEN Sengepabu Saint Valentine
Dog CC :  HOLDEN Sengepabu Saint Valentine
Res Dog CC : LOCKETT WALTERS & WALTERS Ralines Red Kuri
Bitch CC : LOCKETT-WALTERS Ralines Summer Storm
Res Bitch CC : THOMAS Shenaligh Sweet Surprise
Best Puppy : BOYLE Zarcrest Ice on Fire



Minor Puppy Dog (5 Entries) Abs: 0
1st: SHUTT Hillstar Brandysnap of Donnadoon
2nd: POOLE Findowrie Mr McDuff
3rd: NORTON Halunke Dragons Kiss
Res: HALSALL Kiddles the Maestro
VHC:

Puppy Dog (5 Entries) Abs: 2
1st: BARROW Zarcrest Dancing On Ice To Frankanwen
2nd: BROOKS Lyndarlea Raferty
3rd: CAWLEY & KING Summerview Making My Way for Roo
Res:
VHC:

Junior Dog (6 Entries) Abs: 2
1st: TURNER Rafthouse Gee Whizz
2nd: MCCARTHY Nagshall Oklahoma Sunrise
3rd: WAY Sudasam A Touch of Magic
Res: HOLDEN Sengepabu Dark Thunder
VHC:

Post Graduate Dog (4 Entry) Abs: 0
1st: HOLDEN Sengepabu Saint Valentine
2nd: COOPER Jealroie Sir Percivale at Jumanda
3rd: BROOKS Lyndarlea Bubbles
Res:
VHC:

Limit Dog (9 Entries) Abs: 0
1st:  LOCKETT WALTERS & WALTERS Ralines Red Kuri
2nd: ROBERTS Ravenways Tornero at Dandydayo
3rd: MCCARTHY Nagshall All Guns Blazing
Res: PASSEY Rafthouse Dudley Deed among Cagebrook
VHC:  POOLE Findowrie City Slicker

Open Dog (8 Entries) Abs: 0
1st: GRAHAM & WOOD Ch Jadag Fortons Special
2nd: BOYLE Ch Zarcrest Ice Conqueror
3rd: LOCKETT WALTERS & WALTERS Metadale Dick Turpin
Res: YOUNG Willowheath Hendrix
VHC: BROOKS Lyndarlea Silver Starlite

Veteran Dog (3 Entries) Abs: 1
1st: BREESE Silkdown On Parade JW ShCM
2nd: WATKINS Melvalley Midnight Star

Minor Puppy Bitch (9 Entries) Abs: 0
1st: NORTON Halunke Sheer Magic
2nd: PHILLIPS Rossdach Madam Butterfly
3rd: BARNSDALE & HAYWARD BARNSDALE Chriskim's Athena
Res: THOMAS Shenaligh Sweet Susie
VHC: POOLE Findowrie Creme Carmelle

Puppy Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st: DUTSON Rossglen Rosa Mundi
2nd: COOPER Jumanda's Silver Moonlight
3rd: REES Yumares Tabitha
Res: WELTON Chelane Creme Brulee
VHC:

Junior Bitch (8 Entries) Abs: 1
1st:  LOCKETT-WALTERS Ralines Summer Storm
2nd: BOYLE Zarcrest Ice on Fire
3rd: WOOD Wildstar Wreflection
Res:  ANGEAR Ridgegrove Ruby Wax
VHC: JAMES Jamesfair Keepitasecret

Post Graduate Bitch (11 Entries) Abs: 1
1st: COOPER Jumanda's Holly Berry
2nd: GREEN Eldmour Electra
3rd: YOUNG Willowheath Marillion
Res: ELWORTHY Shenaligh Mignonette
VHC: WOOD Wildstar Wreflection

Limit Bitch (12 Entries) Abs: 5
1st: BROOKS Lyndarlea Muffin
2nd: YOUNG Willowheath Frosting Angel
3rd: ROBERTS Ravenways Wushin n Hopin with Dandydayo
Res: PHILLIPS & DUTSON Ralines Black Lace
VHC: JURY Torwood Wyrd Wiccan

Open Bitch (14 Entries) Abs: 1
1st: THOMAS Shenaligh Sweet Surprise
2nd: LOCKETT WALTERS & WALTERS Ch Ralines Aubra Jean
3rd: BROOKS Lyndarlea Dark Moment
Res: JAMIESTON Djeata Cosmopolitan
VHC: GEESON Ch Abydachs Absolution JW

Veteran Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st: SHUTT Ir Ch Jadag Kadbry Rose of Donnadoon
2nd: COOPER Jumanda's Lily