GREAT JOINT DACHSHUND CLUB 2008

Miniature Smooth Haired Dachshunds

Judge : Ian Seath (Sunsong)


 

Dog CC : CALLOW Ch Garthorne Garcia

Res Dog CC :  CALLOW Ch Garthorne Garcia

Bitch CC : BARBER Simply Red Ruby of Rivergate
Res Bitch CC :
COXON Ch/Am Ch Grandgables Tickle My Fancy
Best Puppy :
ROBERTS Denver Midnight Sun
BEST OF BREED :
BARBER Simply Red Ruby of Rivergate

BEST VETERAN : ERGIS Ch Siouxline Angelina
 

 

MINOR PUPPY DOG (18 Entries) 5 Abs
1st: ROBERTS Denver Midnight Sun
2nd: SALISBURY Barratini Aston Martin
3rd: SHELTON Barisse High Endeavour
Res: COXON On the Double D'Arisca
VHC: HERRINGTON Kathington Coeur De Lion
 

PUPPY DOG (7 Entries) 2 Abs

1st: HUTCHISONMoongarm Whos the Daddy
2nd: COXON D'Arisca Speed Dating
3rd: HARTLEY Rajashree Don Juan at Lyrosh
Res: SHUTT Just Dreaming at Donnadoon
VHC: HUGHES Silver Pennies Boy
 

JUNIOR DOG (5 Entries) 0 Abs

1st: CALLOW Garthorne Top Gear
2nd: YEOMANS Klynerbynr Vim and Vigour
3rd: MCAULAY Elnside Woody Be Best
Res: GUNNING Jenkerbell Merlot
VHC: HUGHES Silver Pennies Boy
 

POST GRADUATE DOG (7 Entries) 2 Abs

1st: YEOMANS Klynerbynr Vim and Vigour
2nd: WINCHURCH Brianolf Malachite
3rd: ENDERSBY Mowbray Music Man
Res: HARTLEY Minimead Malachi at Lyrosh
VHC: MILLER Tydurcwrt All's Quiet
 

LIMIT DOG (7 Entries) 0 Abs

1st: MELBOURNE Melriding Jerome
2nd: ASHWELL-CARTER Siouxline Isaac JW ShCM
3rd: PRITCHARD Hannamouse Dande Lion
Res: MACDONALD Bensarka the Midas Touch
VHC: SHUKER Yewlitt Xerok

 

OPEN DOG (10 Entries) 2 Abs
1st:  CALLOW Ch Garthorne Garcia
2nd: ERGIS Ch Siouxline Indigo JW ShCM
3rd: COXON D'Arisca Grand Prix
Res: MELBOURNE & COXON Melriding De Lafayette JW
VHC: RICHARDSON Dolyharp Madrigal at Belazieth
 
VETERAN DOG (2 Entries) 1 Abs
Corrieknowe Circassian
 
MINOR PUPPY BITCH (14 Entries) 1 Abs
1st:  DUNN Bronia Golly Miss Molly at Ashridge
2nd: SALISBURY Barratini Analisa
3rd: ROBERTS Denver Darling Blossom Hill
Res: WATKINSON Manakoora Pandaus
VHC: BURSEY Hartlake Sweet Damson
 
PUPPY BITCH (9 Entries) 0 Abs
1st:  MELBOURNE & HOLDSWORTH Barratini Hubble Bubble at Melriding
2nd: ROBINSON D'Arisca Barratini Bouquet
3rd: GASKIN Dovestream Tangoed all Over
Res: MCAULAY Elnside Secret Love
VHC: YOUNG Hartlake Diva at Youngline
 
 
JUNIOR BITCH (12 Entries) 4 Abs
1st:  RICHARDSON Belazieth Magic Pearl
2nd: ERGIS Siouxline Evangelina
3rd: METCALFE Metadale Flirtie Gertie
Res: GUNNING Jenkerbell Jasmine
VHC: MACCLANCY Moynish Chesnut at Jaybo
 

POST GRADUATE BITCH (19 Entries) 2 Abs

1st:  RUSSELL Russteck Peatbog Fairy
2nd: BARBER Pattons Little Eva by Rivergate
3rd: DAYKIN Barratini Danneka
Res: WATKINSON Manakoora Hawaiian Oh Oh
VHC: PUNTER Jentiki Kendle for Welcumen

 

LIMIT BITCH (14 Entries) 2 Abs
1st:  BARBER Simply Red Ruby of Rivergate
2nd: ROWELL Emmajesk Amelia JW ShCM
3rd: CALLOW Garthorne Gazania
Res: SHELTON Barisse Spellbinder
VHC: WORSWICK Dolyharp Minuet

 

OPEN BITCH (8 Entries) 3 Abs
1st:  COXON Ch/Am Ch Grandgables Tickle My Fancy
2nd: SHELTON Ch Barisse High Frequency JW ShCM
3rd: REED Deercroft Devotion
Res: PRITCHARD Hannamouse Bronte
VHC: YEOMANS Klynerbyner Prim and Proper

 

VETERAN BITCH (5 Entries) 1 Abs
1st:  ERGIS Ch Siouxline Angelina
2nd: MITCHELL Ch Switherland Lucia at Bronia
3rd: WATKINSON Manakoora Koh O Noor
Res: LUKE Lyrosh Contessa Lucia
VHC: