GREAT JOINT DACHSHUND CLUB 2007

Miniature Smooth Haired Dachshunds

Judge : Mrs Kath Herrington (Kathington)

 


+Dog CC : MORRIS Ch Morris Man of Dalegarth
Res Dog CC :  ERGIS Siouxline Maverick
Bitch CC : COXON Ch D'Arisca Golden Delicious
Res Bitch CC : SHELTON  Barisse High Frequency
Best Puppy : ERGIS Siouxline Maverick
Best Veteran : ERGIS Ch Siouxline Angelina
BEST OF BREED : COXON Ch D'Arisca Golden Delicious


Minor Puppy Dog (11 Entries) Abs: 4
1st: ERGIS Siouxline Maverick
2nd: WINCHURCH Brianolf Malachite
3rd: BLACKBURN-BENNETT Shelsall Kiss Me Quick at Shardagang
Res: ORTON Scalamor Ragged Robin
VHC: MORTLOCK Siouxline Magnus

Puppy Dog (8 Entries) Abs: 1
1st: MITCHELL Bronia Lanfranco
2nd: COXON D'Arisca Grand Prix
3rd: WILLIAMS Tythe Seafarer
Res: MILLER Tydurcwrt All's Quiet
VHC: SIM Little Wizard of Kelmbeck

Junior Dog (13 Entries) Abs: 2
1st: MELBOURNE Melriding de Lafayette
2nd: PRITCHARD Hannamouse Dande-Lion
3rd: SHUTT Black Passion at Donnadoon
Res: MACDONALD  Bensarka The Midas Touch
VHC: HARTLEY Minimead Malachi At Lyrosh


Post Graduate Dog (9 Entries) Abs: 1
1st: CALLOW Garthorne Garcia
2nd: PRITCHARD Hannamouse Dande-Lion
3rd: HARTLEY Minimead Malachi At Lyrosh
Res: SHUKER Yewlitt Xerox
VHC: WATKINSON Manakoora Hanapepe Valley


Limit Dog (5 Entries) Abs: 1
1st: ERGIS  Siouxline Isaac JW Sh.CM
2nd:  RICHARDSON Dolyharp Madrigal at Belazieth
3rd: MELBOURNE Melriding Jerome
Res: ORTON Scalamor Solomons Seal
VHC:

Open Dog (8 Entries) Abs: 0
1st: MORRIS Morris Man of Dalegarth
2nd: SHELTON Donnadoon Imagination at Barisse JW
3rd: COXON D'Arisca Inkel Impresario
Res: ERGIS  Siouxline Indigo JW
VHC: PALIN Merehill Double Topping over Sanmik

Veteran Dog or Bitch (2 Entries) Abs: 1
1st: LUKE Corrieknowe Circassian
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Minor Puppy Bitch (20 Entries) Abs: 3
1st: WILLIAMS Tythe Tempest
2nd: MCAULAY Elnside Golden Delicious
3rd: WALKER Brianolf Mystical Gem for Dorenian
Res: MORRIS Bretarah Out Fox the Fox
VHC: ORTON Scalamor Canterbury Belle


Puppy Bitch (12 Entries) Abs: 5
1st: ROWELL Emmajesk Amelia
2nd: COXON D'Arisca Ocelot Orchid
3rd: MCAULAY Elnside Golden Delicious
Res: ORTON Scalamor Thistledown
VHC: WILLIAMS Tythe Seabreeze

Junior Bitch (15 Entries) Abs: 4
1st: SHELTON  Barisse High Frequency
2nd: CALLOW Garthorne Lady Louisa
3rd: BLACKBURN-BENNETT  Shardagang Illusion
Res: MEAD Minimead Miss Behaving
VHC: YEOMANS Klynerbyner Ursula Ann


Post Graduate Bitch (17 Entries) Abs: 4
1st: ROBINSON  D'Arisca Indulge The Dream at Inkel
2nd: SPENCER Scalamor Sugar Stealer for Bannonbrig ShCM
3rd: SALISBURY Brocklewood Baycham JW
Res: SHELTON Barisse Spellbinder
VHC: BAILEY-TYSON Shardagang Lizzy Pardiggle if Mazilba

Limit Bitch (17 Entries) Abs: 5
1st:  CALLOW Garthorne Gazania
2nd: REED Deercroft Devotion
3rd: WORSWICK Dolyharp Minuet
Res: LOMBARDELLI D'Arisca Lorna Doone at Kelmbeck
VHC:  BURSEY Willowheath Bliss With Hartlake

Open Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st: COXON Ch D'Arisca Golden Delicious
2nd: HUNT Eng Am Can Ch Grandgables Ms Supernatural at Carpaccio
3rd: MEAD Minimead Maid in Manhatten
Res: LOMBARDELLI D'Arisca Lorna Doone at Kelmbeck
VHC:

Veteran Bitch (6 Entries) Abs: 2
1st: ERGIS Ch Siouxline Angelina
2nd: MACDONALD Bonavoir Karila Channa
3rd: WATKINSON Manakoora Koh O Noor
Res: LUKE Lyrosh Contessa Lucia
VHC: