GREAT JOINT DACHSHUND CLUB 2006

Miniature Long Haired Dachshunds

Judge : Dogs : Mrs Dawn Norton - (Halunke) Bitches : Mrs Jean Hallett - (Loretto)

 

Best of Breed - Lockett-Walters - Ch Ralines Royal Statesman

 

 

Dog CC

Lockett - Ch Ralines Royal Statesman

Res. Dog CC

Brooks - Lyndarlea Choc Ice

Bitch CC

Holmes - Tammera Touch of Elegance

Res. Bitch CC

Turner - Rafthouse Tallulah

Best of Breed

Lockett - Ch Ralines Royal Statesman

Best Puppy in Breed

Worwick - Simply Music from Dolyharp

Best Veteran

Duchesne - Scandell Talking Pages

 

Minor Puppy Dog (5 Entries) Abs: 1
1st:  MILLWARD Messines Gipsy Boy
2nd: BROOKS Lyndarlea Silver Starlite
3rd: OXLEY Dinkidax Donny Rova
Res: VINE Cishelvine Iced Diamond
VHC:

Puppy Dog (5 Entries) Abs: 1
1st:  DUCHESNE Scandell's Hot Favourite
2nd: BROOKS Lyndarlea Candle in the Dark
3rd: BROWN Devoncream Dew 'N Thyme
Res: WARREN Leo Mondial
VHC:

Junior Dog (6 Entries) Abs: 4
1st:  SHUTT Donnadoon Diplomat
2nd: CROXFORD Arbroath Lord of Strathspey
3rd:
Res:
VHC:

Post Graduate Dog (5 Entries) Abs: 1
1st:  YOUNG Willowheath the Darkness
2nd: WARREN Leo Mondial
3rd: MCCARTHY Nagshall Polar Seal
Res: JURY Torwood Blaze 'o' Glory
VHC:

Limit Dog (7 Entries) Abs: 2
1st:  ILLIDGE Paradachs Murphy Moonshine
2nd: OXLEY Wildhatch Crpston Boy of Dinkidax
3rd: BROOKS Lyndarlea Earth Tremor
Res: GRAVER Melvalley Midnight Star
VHC: LEYSHON Picklescott Proclaim


Open Dog (6 Entries) Abs: 0
1st:  LOCKETT & LOCKETT-WALTERS Ch Ralines Royal Statesman
2nd:  BROOKS Lynarlea Earth Tremor
3rd:  MARKA-NOVAJ Albaney Cornish Cream
Res:  MILLER & SHUTT Am Ch Kenkaye's Sun Chaser (Imp)
VHC:  ILLIDGE Paradachs Dream Come True

Veteran Dog (6 Entries) Abs: 0
1st:  DUCHESNE Scandell Talking Pages
2nd: WATKINS Bidornis Pinball Wizard
3rd: 
Res: 
VHC: 


Minor Puppy Bitch (15 Entries) Abs: 5
1st: WORSWICK Simply Music From Dolyharp
2nd: ANDERSON Tantra's Mouse
3rd: THOMAS Shenaligh Sweet Spirit
Res: COOPER Jumanda's Gypsy Silver
VHC: WAY Messines Magic Carousel

Puppy Bitch (6 Entries) Abs: 2
1st:  BROWN Devoncream Ruby Red Dress
2nd: BRACE Xemxija Ice On Fire
3rd: JURY Torwood Dappled Steel
Res: DUCHESNE Scandell's Hot Flush
VHC:

Junior Bitch (8 Entries) Abs: 0
1st:  THOMAS Shenaligh Teasel
2nd: WALLACE Cheslan Fenfushi Rah
3rd: BROOK Lyndarlea Lacey
Res: MURPHY Classidax Enchanting Pearl
VHC: JOHNSON Charpurdy Millie McStar

Post Graduate Bitch (11 Entries) Abs: 5
1st: BROOKS Lyndarlea Gem of Nite
2nd: LEYSHON Picklescott Posy
3rd: WELTON Chelane Enchantress
Res: COOPER Jumanda's Black Magic
VHC: JOHNSON Charpurdy Star of the East

Limit Bitch (13 Entries) Abs: 1
1st:  HOLMES Tammera Touch Of Elegance
2nd: BANTING Indicott Moonglow
3rd: BOYLE & BOYLE Zarcrest Black Classic
Res: TURNER Willowheath Silver Sequin from Rafthouse
VHC: BLACKSHAW Ravenways Give Me Time

Open Bitch (12 Entries) Abs: 7
1st:  TURNER Rafthouse Tallulah
2nd: BOYLE & BOYLE Zarcrest Gold Legacy
3rd: GEESON Abydachs Attitude JW
Res: WELTON Chelane Bewitched
VHC:  JOHNSON Halunke Miss Angelica at Charpurdy