GREAT JOINT DACHSHUND CLUB

Wire Haired Dachshunds

Judge : Mrs Birgit Hayward (Foxearth)

Silvae Pastiche - Click to enlarge

Best of Breed - McCalmont - Silvae Pastiche

BacBack to Show Results Index

Dog CC

Dible - Ch Liebling Here Comes the Boss

Res. Dog CC

Norman & Ratcliffe - Ermwood Buz Fuz

Best Dog Puppy

Borman - Sonic Pickpocket

Bitch CC

McCalmont - Silvae Pastiche

Res. Bitch CC

McCalmont - Ch Silvae Picnic

Best Bitch Puppy

Gibson - Allfreys Ursula

Best of Breed

McCalmont - Silvae Pastiche

Best Puppy in Breed

Borman - Sonic Pickpocket

Best Veteran

Paterson - Ch Cishelvine Firedancer

 

 

Class : Minor Puppy Dog (4 Entries, 1 Abs)

1st

Borman - Sonic Pickpocket

2nd

Gibson - Allfreys Balthasar

3rd

McCalmont - Silvae Pioneer

Res.

Phillips - Tendrow D'Artagnon

VHC Mortlock - Tendrow Aramis for Hertsmerry

 

 

Class : Puppy Dog (4 Entries)

1st

Pinkerton - Bystock Skye Walker at Menigma

2nd

Gibson - Allfreys Balthasar

3rd

McCalmont - Silvae Pioneer

Res.

Dible - Liebling Walking on Water

 

 

Class : Junior Dog (3 Entries, 1 Abs)

1st

Derry - Andlouis the Tempest

2nd

Norman & Ratcliffe - Silvae Hotshot

3rd

 

Res.

 

 

 

Class : Post Graduate Dog (3 Entries, 1 Abs)

1st

Norman & Ratcliffe - Ermewood Buz Fuz

2nd

Castle - Silandjo Mr Ferguson

3rd

 

 

 

Class : Limit Dog (7 Entries) 4 Abs)

1st

Derry - Soneve Pharoah at Andlouis

2nd

Williams, Burke & Manstonís Bonavoir Kellys Eye

3rd

Coverley - Romanchi Choctaw

Res.

 

VHC

 

 

 

Class : Open Dog (4 Entries) 1 Abs

1st

Dible - Ch Liebling Here Comes the Boss

2nd

McCalmont - Silvae Patriot

3rd

Rollinson - Nosinllor Grenadier

Res.

 

VHC

 

 

 

Class : Veteran Dog ( 2 Entries)

1st

Paterson - Ch Cishelvine Firedancer

2nd

Williams - Ch/Ir Ch Lieblings Pick n Mix

3rd

 

Res.

 

VHC

 

 

 

Class : Minor Puppy Bitch (6 Entries. 1 Abs)

1st

Gibson - Allfreys Ursula

2nd

Borman - Sonic Fancy Nancy

3rd

Rowe - Boloria Just a Dream

Res.

Robinson - Miss Toots by Tagundnacht

VHC

Brown - Tepotis Snrise Addition

 

 

Class : Puppy Bitch (4 Entries, 2 Abs)

1st

Gibson - Allfreys Ursula

2nd

Patton - Liebling Ponder On Me

3rd

 

Res.

 

VHC

 

 

 

Class : Junior Bitch (3 Entries) 1 Abs

1st

Patton - Liebling Ponder On Me

2nd

Kent - Liebling Star Attraction

3rd

 

Res.

 

VHC

 

 

 

Class : Post Graduate Bitch (10 Entries, 1 Abs)

1st

Phillips - Saxonbury Playday at Tendrow

2nd

Owen - Quitrutec Love Story

3rd

Higgott - Soneve Phoebe of Elaton

Res.

Carroll - Soneve Penny

VHC

Locksmith - Abbeydac Angelica

 

 

Class : Limit Bitch (12 Entries, 2 Abs)

1st

McCalmont - Silvae Pastiche

2nd

Rees - Ermewood Arabella

3rd

Phillips - Saxonbury Playtime at Tendrow

Res.

Patton - Audleys Roads to Lesandnic

VHC

Borman - Sonic Sugar Babe

 

 

Class : Open Bitch (5 Entries)

1st

McCalmont - Ch Silvae Picnic

2nd

Gordon - Cempsey Coquet JW

3rd

Ryder - Ch Sonic Knight Sky to Jaskar

Res.

Gibson - Allfreys Genevieve

VHC

Ferguson - Allfreys Rainbow at Teaselwood

   

 

Class : Veteran Bitch (4 Entries)

1st

Robinson - Ir Ch Tagundncht the Rag Nymph

2nd

Gordon - Ch Silvae Gemstone at Cempsey

3rd

Patton - Bardings Brocade

Res.

Rollinson - Moorsedge Blackberry

VHC

 

Top